Vaše štěstí neovlivňuje okolí, ale Vy sami

sobota, ledna 07, 2017

"Každý je svým štěstím strůjcem," říká se.
Kolik je na tom vlastně pravdy? Každý je jiný a každý z nás se narodil v jiných podmínkách. Řekněme, že každý máme jiné problémy, někomu chybí tohle, někomu zase támhleto. Co nás všechny, neustále stěžujíc si, spojuje? Co máme společného? Stejným osudem se přeci nevyznačujeme. Každopádně všichni máme osud ve svých rukách. 

Ano, opravdu drtivá většina lidí se narodí v rodinách s převažujícími negativními vlastnostmi nebo stačí jen mít špatné přátele, už jen to se může ukázkově odrazit na mnoha aspektech Vašeho života. Kráčíte ulicemi, mračíte se. V nitru Vás zžírá neukojitelná dávka vzteku, přičemž ještě zakopnete, a to už je poslední struna, která Vás dělí od nakopnutí náhodné pouliční lampy, která Vás v bolesti ještě utvrdí. Přesně tohle byla ukázka mého žití rok nazpět. 

Někdo Vás urazí. Chcete se něčemu věnovat, ale nemůžete. Určitá činnost Vám byla zakázána. Zmocní se Vás žárlivost. Doslova chcete někomu vlepit. A v tu ránu přijde lichotka. Začne se doslova dařit a Vy jste znenadání obklopeni štěstím. Ale proč tak najednou, když do té doby nebylo nic, čeho by se dalo vážit? Inu, zde je pár odpovědí.

Se štěstím je to jako se sebevědomím. Pokud ho hodláte stavět na občasných lichotkách opačného (případně stejného) pohlaví nebo na tom, jak dobře vypadáte v nových hadrech, nejedná se o stabilní sebevědomí, protože jakmile se s Vámi "přítel" rozejde, veškeré sebevědomí je fuč - no, jen fňukejte s čokoládou nad tím, jak jste oškliví a stojíte za starou belu. A co to má tedy společného se štěstím? Vždyť je to vlastně úplně to samé: Daří se Vám, dostanete dárek, s někým novým se seznámíte, dostanete nabídku, která se neodmítá! A najednou je všechno v pytli, nový člověk odejde, nabídka není to, co jste očekávali a praskne Vám i to pitomé cédéčko, co jste obdrželi - no, jen proklínejte život za to, co se Vám děje. 

Na světě samosebou neexistují jen úžasné věci, dobré zprávy, štěstí a veselí. Bez těch negativních zážitků a zkušeností by to život holt nebyl. Berte to však s rezervou, protože díky tomu je možné si "stabilní štěstí" vypěstovat, stejně tak jako stabilní sebevědomí. Ano, máme tendence poukazovat na to, co vlastní ostatní, čím byli obdařeni, ale i oni mohou být nespokojeni s tím, co vlastně mají. Fakt, že byl někdo narozen do přívětivě zámožné rodiny, ještě k tomu je jeho rodina naprosto k pomilování, navíc dostal do vínku pořádný ranec nadpozemské krásy a vkusu, charisma z něj srší a všichni ho milují - chtějí být jako on. Tohle všechno (nepočítaje zdraví, to je opravdu nenahraditelné) je dle mého názoru dosažitelné. Chcete peníze? Pracujte. Chcete víc peněz? Dřete jako kůň. Chcete novou rodinu? Máte možnost si ji v budoucnu založit a vše udělat jinak, po svém. Chcete být krásní? Vybudujte si sebevědomí (očekávejte článek na toto téma). Chcete být magnetem na lidi? Naučte se s nimi pracovat. Se všemi zmíněnými věcmi se pracovat.

Vše záleží na úhlu pohledu. Vždyť nic kolem Vás není citově zabarvené. Každá situace, jenž vám přistane do klína se dá posuzovat ze dvou úhlů. Teď si vyberte - ovládnu se, nebo se nechám ovládat? Zachovám chladnou hlavu, nebo překvapím náhodného kolemjdoucího nevídanou palbou nadávek? Může to znít přehnaně pozitivně, avšak zkuste se zamyslet. Lidé rozdělují ostatní na pozitivní, realisty a negativní. Co je to realista? Není to jen poupravené označení pro člověka negativního? Dobrá, negativního člověka nelze měřit stejným metrem jako realistu, ale jaké věty doprovázejí dejme tomu muže s realistickým smýšlením?

Pozitivní člověk bude počítat s tím, že to vyjde. Bude v pohodě, když ne, protože to může vyjít příště.

Negativista se bude podceňovat na plné čáře. Bude očekávat porážku, život je nespravedlivý.

Realista to nechá na osudu. Možná se to povede, možná ne. Co on ví?

Důležité je být sám se sebou v pohodě. Ať už má jakékoliv problémy. Ať už je k němu svět sebevíc nefér. Vysvětlovat Vám, proč se zdá "být negativistou" na nic snad ani nemusím. Realisté jsou ve většině případech v pořádku a smíření, jenže když se člověk takhle snadno smíří s porážkou, většinou se o nic podobného znovu nepokusí. Zde nám vyplývá nejspíše to nejlepší řešení.

Být pozitivním ale neznamená být šťastný 24/7. Rozhodně ne. Špatné období přijde, nikdy se mu nevyhnete. Každý si může pozitivitu vysvětlit jinak. Většinou se poukazuje na extra šťastného týpka, co si vykračuje s úsměvem na tváři, jako by ho nic netrápilo. To dle mého názoru není tak úplně pravda. Jak si ji vysvětluji já?

Být pozitivním znamená nebýt srab, zkoušet nové věci, protože proč ne.
Být pozitivním znamení nedívat se na svět tak černě.
Být pozitivním znamená dávat šanci lidem, ve kterých jsme se už jednou zklamali.
Být pozitivním znamená zkoušet něco do té doby, než to přijde.
Být pozitivním znamená nebýt skeptický.
Být pozitivním znamená nezávidět ostatním.
Být pozitivním znamená vážit si všeho, co máte, protože toho máte dost, i když se to tak na první pohled nezdá.
Být pozitivním znamená vidět v ostatních hlavně to dobré.
Být pozitivním znamená vědět, že to bude v pořádku, i když to dopadne katastrofálně.
Být pozitivním znamená nestěžovat si tolik na svůj život a vzít ho do svých rukou.
Být pozitivním znamená nebát se být sám se sebou. 
Být pozitivním znamená nebát se být sám sebou.
Být pozitivním znamená pochopit, že nic není zadarmo a i tak to podstoupit.

Nenechte sebou životem zametat. 
You Might Also Like

10 comments

 1. Perfektne si to vystihla máš uplnu pravdu :)

  ORLLING

  OdpovědětVymazat
 2. Úplne s tebou súhlasím, perfektne napísaný článok. xx

  Simona | l i v e i n f o x w o r l d

  OdpovědětVymazat
 3. Pekný článok, určite by som si z neho mala čosi vziať, keďže ja som skôr taký negativista, čo očakáva všade len to najhoršie -,- ďakujem <3 A nádherná fotka!

  OdpovědětVymazat
 4. To je krásné, taky jsem nedávno psala na téma štěstí :)

  OdpovědětVymazat
 5. Krásně napsané. :)
  Já jsem pozitivní člověk a jsem za to strašně vděčná! A myslím, že moje okolí taky. :D
  KattyLife
  Originální narozeninový dárek | Jak vyrobit piñatu

  OdpovědětVymazat
 6. Páni!Jsem ráda, že jsem na tento článek narazila. Všechno, co jsi napsala, už vím a přistupuji podle toho i k životu, ale je hrozně fajn vidět, že se na to někdo dívá podobně. :)

  Já jsem takový pokrytec. Na venek pořád říkám, že to určitě nedopadne, ale vevnitř cítím, že by mohlo. Takže jsem vlastně v obojích kategoriích. :D

  OdpovědětVymazat

Like us on Facebook

Subscribe